Ma koliko želeli to da sakrijemo, moramo priznati da po pitanju nekih stvari nikada nećemo odrasti. Postoji mnogo stvari koji u ljudima od 30, 40, pa i više godina bude nešto dečije. Jedna od tih stvari je sigurno dobra simulacija vožnje, a kada već pominjemo dobru simulaciju vožnje jednostavno ne možemo da izostavimo naslov koji nosi ime Live for Speed (u daljem tekstu LFS). Solidna grafika i zvuk pomešani sa dobrom simulacijom vožnje kojom se može pohvaliti tek nekoliko igara su kvaliteti koji krase LFS. Za razliku od drugih igara koje su napravljene od strane velikih firmi iza ove simulacije stoje samo 3 čoveka (Scawen Roberts, Eric Bailey i Victor van Vlaardingen). Ova tri momka uspeli su da nadmaše daleko brojnije i finansijski snažnije firme.
Kada prvi put startujete LFS čekaju vas osnovna podešavanja vezana za igrača (odnosno vozača) koga ćete koristiti tokom trkanja. Može se odabrati ime, pol, tekst koji će pisati na tablicama, pozicija vozača u automobilu (levo ili desno), jedinicu prikaza brzine (km/h ili mph) i pritiska (bar ili psi), kao i pomoći koje ćete koristiti tokom igranja, (automatski, manuelni ili sekvencijalni menjač, pomoć pri kočenju, itd...). Ostala podešavanja su slična onima koji su standardni za svaku igru (grafika, zvuk, kontrole, itd...). Standardno kao i kod svake ozbiljne simulacije vožnje postoji pogled levo i desno.
Druga pohvalna stvar vezana za kontrole je mogućnost upravljanja automobilom pomoću miša. Za sve one koji nemaju para da kupe volan postoji mogućnost skretanja levo/desno pomoću miša. Na prvi pogled ovo vam može izgledati smešno ili neupotrebljivo, ali napomenućemo da su neka od najboljih svetskih vremena postignuta baš pomoću miša, što u samom startu isključuje gorespomenute kritike.
Ipak sve te stvarčice ne bi imale mnogo udela da je sama simulacija vožnje loša. Srećom nije tako, i sada ćemo malo da se okrenemo samoj simulaciji odnosno najjačem adutu ove igre. Koliko god se autor ovog teksta trudio jednostavno je nemoguće preneti ono što se doživi prilikom vožnje jednog kruga u ovoj simulaciji. Ukoliko imate volan sa force feedback-om osetićete i najmanju neravninu na koju budete naišli. Svako izletanje sa staze kao i svaki kontakt sa drugim predmetima na stazi (automobili, zidovi, gume, itd...) rezultovaće verno prenesenim vibracijama volana.
Svi oni koji su navikli na vožnje koje samo formalno nose naziv "simulacije" odnosno Need for Speed serijal i nešto tome slično, će doživeti veliko iznenađenje prilikom prvog bržeg ulaska u krivinu. Metalna avetinja će se odmah naći kraj staze. Trebalo bi da shvatite da ova igra ne prašta greške. Svako kasno kočenje, prelazak sa asfalta na travu (i obrnuto) u većini slučajeva rezultuje monstruoznim gubitkom vremena. Ukoliko ste na stazu izašli sa automobilom koji ima zadnju vuču doživećete pravo malo iznenađenje prilikom svakog naglog dodavanja gasa. U većini slučajeva (kao i u stvarnosti) morate paziti prilikom dodavanja gasa. Svako jače "pritiskanje papučice" rezultuje proklizavanjem pogonskih (u ovom slučaju zadnjih) točkova što dovodi do gubitka pri ubrzanju, a zavisno od sposobnosti vozača, položaja i brzine automobila može (i u većini slučajeva će) rezultovati okretanjem automobila. Nemojte se nadati da izletanje sa staze i vraćanje na istu bez okretanja znači da ste prošli nekažnjeno.
Novine i realnosti koje ni u najavi nisu viđene u nekoj drugoj igri jednostavno ne prestaju da izviru sve dubljim proučavanjem ove famozne simulacije. Naime, svaka vožnja van staze rezultuje prljanjem pneumatika odnosno lepljenjem peska, prašine i ostalih neželjenih čestica. Ovo odmah rezultuje lošijim prijanjanjem automobila na stazu, odnosno lošijim krugovima. Posle svega ovoga potrebno je voziti sa malo više opreza dok se gume ne očiste.
Druga novina vezana za gume je flatspot. Za one koji ne znaju šta je flatspot daćemo kraće objašnjenje. Ako tokom trkanja vozač naglo stisne kočnicu, a točak zablokira i pritom klizi po putu stvara se neravnina na pneumatiku jer se klizanjem po asfaltu pneumatik mnogo brže troši. Ukoliko ovako nešto ponovite još koji put i budete te "sreće" da vam pneumatik opet kliza na istom mesu moraćete ubrzo da obavestite ekipu iz pita da dolazite po novi set pneumatika jer će ovaj garantovano pući. Dakle apsolutno se mora zaboraviti na bilo kakvu vožnju van staze, udaranje u zidove i druge automobile, konstantna nagla kočenja sa blokiranjem pneumatika i sve ostale stvari koje krase arkadne vožnje, jer ovo ne samo da nije arkadna vožnja već je jedna od najboljih (ako ne i najbolja) simulacija vožnje ikad napravljena.
Kada su u pitanju sudari i kontakti automobila sa ostalim predmetima nailazimo na prvu manu u ovoj igri. Nažalost, odbijanje od zidove ili automobile ne samo da ne izgleda realno već i ne daje rezultate u vidu oštećejna automobila. Jedino će se ogibljenje oštećivati malo ozbiljnije. Automobil se sudarom može oštetiti ali u odnosu na realnost šteta je jako mala i u većini slučajeva rezultuje samo konstantnim zanošenjem automobila ili na levu ili na desnu stranu. Vaš automobil morate baš pošteno da izmrcvarite pre nego što će se on ugasiti i stati "za svagda". Prilikom igranja na Internetu može se dogoditi da automobil nerealno odleti prilikom slabijeg udarca od nazad ili sa strane i ovo nekad zna da uništi užitak tokom vožnje. Ovo se ne događaju tokom igre protiv kompjuterskih protivnika (AI vozači), što nas navodi na to da je verovatno loša konekcija sa Internetom rezultat ovoga (LAG). Takve situacije se ne događaju često i nadamo se da će daljim razvojem simulacije ova mana biti sanirana.
Multiplayer je moguće realizovati preko Interneta i LAN-a. Osnovna svrha ove igre je multiplayer okršaj u dobroj simulaciji vožnje. Novi javni serveri niču kao pečurke posle kiše. Među svim tim serverima nalaze se i nekoliko SERT domaćih servera (MaksNet & Serbian Racing Team). Za multiplayer okršaj vam nije potrebna preterano brza Internet konekcija. Vezano za multiplayer postoji nekoliko stvari na koje su programeri izvanredno smislili. Ukoliko neko želi, može samo jednim klikom miša proslediti svoja podešavaja automobila (setap) nekom od vozača na stazi.
Nažalost, nikad nije isključena mogućnost da se na server uključi neki od nedisciplinovanijih vozača i da svojom neozbiljnom vožnjom narušava "lepotu trkanja". Za takve stvari uvek postoji administrator servera koji može momentalno da izbaci dotičnog, a u nedostatku (ili trenutnom odsustvu) admina neko od vozača može pokrenuti glasanje za izbacivanje (samo trenutno izbacivanje sa servera sa mogućnošću vraćanja) ili proterivanje (nemogućnost vraćanja na server) nedisciplinovanog vozača. Ukoliko većina izglasa "Da" dotični će biti izbačen ili proteran. Gotovo je sigurno da na nekom ozbiljnijem serveru neće biti onih koji prave probleme.
Kada je multiplayer u pitanju velika se razlika primećuje između licencirane i DEMO verzije igre. Na serverima koji su otvoreni samo za licencirane igre je daleko manja šansa za pojavom neozbiljnijih vozača, a i prilikom stupanja na server (ukoliko je uključena odgovarajuća opcija) automatski se skidaju svi skinovi koji postoje na serveru, odnosno skinovi koje drugi vozači koriste.
Sada kada smo se upoznali sa onim što ovu igru čini odličnom posvetićemo se nekim osnovnim informacijama. Moćićete da sednete za volane od preko 20 različitih vozila. Nažalost u nedostatku sponzorstva licence za većinu vozila nisu nabavljene. Uprkos tome jedna od najvećih automobilskih firmi (BMW) je odlučila da ustupi licencu za svoja 2 formula bolid, što je lepa vest. Pored BMW-ovih Formula licencirani su i VW Scirocco, RAC (RaceAbout) i MRT5 modeli. Nadamo se da će uskoro i ostali proizvođači dati svoj udeo. Čak i pored nedostatka imena modela automobila nije veliki problem prepoznati ih jer liče na one "orginalne".
Pored trkačkih, pa i putničkih automobila moguće je voziti Caterham replike, BMW-ove Formula bolide kao i neke druge koji su bazirani na bolidima Renault F2000 i Formula 3000 modelima. Sve ove besne mašine je moguće voziti na sedam različitih lokacija (staza). Trenutno postoji samo jedna licencirana (realna) staza, a to je Rockingham. Ali s obzirom da na jednoj lokaciji ima više različitih staza (layout), taj broj sedam se i više nego udvostručuje. Tačniji da budemo, dobija se famozna brojka od preko 50. Za sada nažalost ne postoji mogućnost vožnje po kiši ili mraku, ali će te opcije gotovo sigurno biti ubačena u nekoj od sledećih verzija ove igre.
Ako gledamo igru sa tehničke strane opet imamo pohvale. Igra gotovo da nema bug-ova. Pažljivo je programirana, a programeri su u velikoj meri išli na to da igračima obezbede što bolji interfejs i što više mogućnosti da igru podese prema sebi. Tako da možete podešavati kameru kojom ćete voziti i do najsitnijigh detalja (pozicija). Između ostalog možete i podesiti pogled u nazad, odnosno kameru, itd... Podržana je i mogućnost promene rezolucije tokom igranja. Ovo je itekako korisno ukoliko primetite da vam je FPS manji nego što bi trebalo da bude, a ne želite da napuštate server kako biste to promenili. Igra ne obiluje nekom savršenom grafikom i zaostaje koju godinu za današnjim dostignućima ali to nije ono što je presudno kod ove igre jer okoreli ljubitelji simulacija vožnji jako malo obraćaju pažnju na grafiku. Doduše ne bi bilo loše da programeri u bliskoj budućnosti malo porade na zvuku koji takođe nije sjajan.
Sa svojim korisnicima igra komunicira na preko 25 različitih jezika. Među svim tim jezicima se nalazi i srpski jezik za čiju kreaciju su zaslužni: Miroslav Jasen (nesrulz), Miloš Miljković (Misko), Boris Ninić (Boris Lozac), Dragan Marjanović (marecare) i Željko Stjepanović (Soko).
Bolju simulaciju vožnje teško da možete da nađete. Dovoljno je da sa zvaničnog sajta
www.liveforspeed.net preuzmete igru (~140 MB) i na svom računaru ćete imati DEMO. Kompletan sadržaj igre možete otključati ukoliko izdvojite novac i pritom se registrujete na serveru što će vam omogućiti da pristupite kompletnom sadržaju. Ukoliko se odlučite da igru koristite u DEMO režimu možete voziti samo tri automobila i jednu stazu. U svakom slučaju izdvajanje novca za igru ovog kvaliteta nikako ne može biti pogrešna solucija.
Ako vam nešto u vezi LFS-a nije najjasnije, slobodno pitajte u ovoj temi na našem forumu, i dobićete odgovor u najkraćem mogućem roku. Predlozi i sugestije su takođe dobrodošli.
Text by: Bojan Novaković